Ticaret yaparken karşılaşılacak sorunları önceden bilmek mümkün olmuyor. Mevzuata yeterince hakim olmamak, kamu
kurumlar arasında uygulama birliği sağlanamaması, idarenin görüş değiştirmesi gibi durumlar her zaman olası.

ismail sengun

Sorular o kadar çok ki?

Gelin karşılaştığınız sorunlara bir de bizim bakış açımızdan göz atalım?

Sorun cevaplayalım...

 • Burada cevaplanan sorular işletmenize ilişkin bilgilerin detaylı bilinememesinden dolayı tam olarak doğru sonucu yansıtmayabilir. Lütfen ayrıca mali müşaviriniz ve avukatınız ile konuyu tartışınız.
 1. Mehmet kirmizigul diyor ki:

  Sayin efendim benim limited sirketimiz var ancak ortaklarim biri yurt disina cikis yapti ancak 1 sene dir Haber anlamiyorum bunun hisse satislarini yapabilirmiyiz ve yapila biliyorsan nasil islem yapilmadir.

 2. Cigdem diyor ki:

  Merhaba 2012 senesinde bir limited sirkete ortak oldum ( kurucu ortak degil sonradan bana hisse verildi) ve 2016 senesinde hissemi devrettim.Sirketin ssk borcu bulunuyor.ben hisselerimi devrederkende ssk borcu vardi.simdi ben bu borctan sorumlumuyum bundan kurtulmamin bir yoli varmi ? Yeni birsey duydum Ssk ya gidip ben borclariyla devrettim diye , yeni hissedar da ben borclariyla devraldim diye bir dilekce verirse ben o donemdeki borclardan kurtulurmuyum tesekkurler

 3. Muhsin diyor ki:

  Merhabalar 01.04.2017 tarihinde iki ortaklı bir iş yeri açtık ama tüm evraklar vergi ruhsat herşey ortağın üstünde akraba olduğumuz için güvendim verdim . Ortağımin benim üstünede 60 bin tl lik arabası vardı . Arabayı satıp kendi borclarini dagattiktan sonra sorun çıkartmaya başladı ve kendi bildiği gibi hesap yapip beni borçlu çıkartıp beni ortaklıktan çıkartı şikayet edip işgalci duruma düştüm ve iş yerimden uzaklaştırma aldim. Ortak olduğumu kanıtlamak için ve hakkımi almak icon nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz.

 4. Muhsin diyor ki:

  Merhabalar 01.04.2017 tarihinde iki ortaklı bir iş yeri açtık ama tüm evraklar vergi ruhsat herşey ortağın üstünde akraba olduğumuz için güvendim verdim . Ortağımin benim üstünede 60 bin tl lik arabası vardı . Arabayı satıp kendi borclarini dagattiktan sonra sorun çıkartmaya başladı ve kendi bildiği gibi hesap yapip beni borçlu çıkartıp beni ortaklıktan çıkartı şikayet edip işgalci duruma düştüm ve iş yerimden uzaklaştırma aldim. Ortak olduğumu kanıtlamak için ve hakkımi almak icon nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz.

 5. ismail diyor ki:

  merhaba arzu hn… sanırım şirketinizin türü limited şirket… limited şirket ortaklarının amme borçlarına ilişkin sorumluluğu 6183 sayılı yasanın 35.maddesinde düzenlenmekte… ilgili maddede “Ortağın şirketteki sermaye payını devretmesi halinde, payı devreden ve devralan şahıslar devir öncesine ait amme alacaklarının ödenmesinden birinci fıkra hükmüne göre müteselsilen sorumlu tutulur. ” denildiğinden hisse devrinden önce ve sonra doğacak olan tüm borçlardan yeni ortağın sorumluluğu doğmaktadır.
  limited şirket hisse devirleri ciddi sorumluluklar doğurduğu için çok araştırma yapılarak devir işlemi gerçekleştirilmeli. hisse devrinden önce beyanname verilmediğini bilmiyordum demek çözüm olmuyor…

 6. ismail diyor ki:

  merhaba zekayi bey… sanırım şirket türü limited şirket. siz ortak değil sadece müdürsünüz. ancak limited şirketlerde ortaklardan birinin müdür olma zorunluluğundan dolayı çocuklarınızdan biri de sanırım müdür olmalı.
  bu durumda eğer şirket türünüz limited şirket ise idarenin uygulaması doğru… 6183 sayılı aatuhk hükümlerine göre müdürlük yetkisinden dolayı müdürler borcun tamamından sorumludurlar. müdür olmayan ortaklar ise hisseleri oranında borçtan sorumlular…
  gördüğüm kadarı ile eski bir şirket… belki zamanaşımı yönünden bir dava söz konusu olabilir. vergi davalarına bakan bir hukukçu ile görüşmenizi öneririm.
  ortak olan çocuklarınızın bu borçtan kurtulmaları mümkün gözükmüyor.

 7. zekayi diyor ki:

  üstat ben 1997 yılında çocuklarımın üzerine bir şirket kurmuştum ilerleyen yıllarda işlerimiz bozuldu ve şirket reysen terkle kapatıldı bu dönemde yapılan yanlışlardan dolayıda tarafımıza kesilen usulsüzlük cezaları ve ödenemeyen vergiler birikti şuan çocuklarım 18 yaş üstüne çıktıkları için vergi dairesi müdür olduğum için bana ve ortak olan çocuklarıma ödeme emri göndermekte ben bu borcun tamamını üstlene bilmem için nasıl bir dava açılması gerekmekte bu konuda bilginize ihtiyacım var

 8. Arzu diyor ki:

  Merhaba şirketimiz hisse devri yaptı 11.ayda tescil gercekleşti.bu tarihten sonra eski şirketin 1 yıl beyaname vermediği öğrenildi.eski sirket gayrifaal konumdaydi.bununla ilgili usulsüzlük cezası gelmesi bekleniyor.yeni devralan şirket ortağı beklenen cezalardan sorumlu olurmu

 9. ismail diyor ki:

  merhaba zeynep hn, limited şirket ortaklığından dolayı (hiç bir zaman şirkette yetkili yani müdür olmadığınızı varsayıyorum) ortak bulunduğunuz süre içerisinde tahakkuk eden kamu borçlarınızın %1 inden sorumlu tutulursunuz. yani ?/2012 ayı ile şirketten ayrılma tarihiniz olan ?/2013 tarihleri arasında tahakkuk eden kamu borçlarının %1 inden sorumlu tutulursunuz. müsait olduğunuzda sgk ve vergi dairenize giderek ortak olduğunuz dönemlere ait borç olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 10. Zeynep TUĞCU diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle böyle bir imkan tanıdığınız için teşekkür ederim. Kısaca konuyu yani sorumu anlatmaya çalışacağım.
  2012 yılında eşim kurmuş olduğu Ltd şitketine %1 hisse ile beni ortak etti. Dediğine göre ltd şirketi için iki kişi gerekliymiş. Aynı işletmede bende ssk lı idim. 2013 yılında biz ayrıldık fakat boşanma davamız çekişmeli olarak sürüyor. Şirketi ile ilgili usulsuz yapılan bir sgk geç bildirimi nedeni ile tarafıma 177 tl bir borç geldi. Miktar küçük fakat bu şirketin borçları var ise ki ben bilmiyorum. Kendisi beni maddi manevi çok zarara uğrattığı için bana başka bir borç gelmesini istemiyorum.
  Ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

  Zeynep TUĞCU

 11. ismail diyor ki:

  merhaba ibrahim bey, öncelikle şirketi tasfiyeye sokup tasfiye tamamlamadan kurtulmanın bir yolu yok.
  yetkili olmadığınız için gelen tüm kamu borçlarının ortak olduğunuz dönemlere ait olan kısmından hisseniz oranında sorumlu olursunuz.
  gelen usulsüzlük cezaları için de vergi daireniz ile görüşünüz… son verdiğiniz beyanname tarihi itibari ile şirketin vergi dairesinden kapanışını yaptırabilirsiniz. usulsüzlük cezaları iptal olacaktır ama yine de takdir vergi dairesinindir.
  şirketin askıya alınmış olmasından neyi kasdettiğinizi anlayamadım… vergi dairesi, faaliyetinizi kapatmış olsaydı (askıya alınmaktan kastınız bu ise) usulsüzlük cezaları gelmezdi. ticaret sicilde zaten askıya almak diye bir şey söz konusu değil..

 12. ibrahim diyor ki:

  2004 yılında abimle birlikte ortaklaşa açmış olduğumuz LTD şirketi 2008 den sonra faaliyetleri bıraktık. askıya alındığını biliyordum. daha sonra 2010 yılında memur olarak atandım. bu güne kadar 05.11.2018 tarihine kadar her hangi bir sorun veya bir ceza yoktu. 05.11.2018 tarihinde 5 yıl geriye dönük özel usulsüzlük cezası gelmiş ( yaklaşık 70 bin tl.) biraz araştırdım beyanname cezasıymış. 1. sorum madem bir ceza söz konusu neden zamanında veya her yıl gelmedi ,bu durumdan kurtulabilirmiyim. sonuçta faal olmayan bir şirkete belki yıllarca askıya alınmış sonra kendiliğinden tekrardan aktif edilmiş olabilirmi. 2. sorum şirkette hiç bir faaliyetim yok sadece o zamanlar bir hissedar (şirket açılması için) durumundaydım. bu şirketten kurtulmak için ne tür bir işlem yapmam gerekiyor . en azından bundan sonra ceza almayayım. şimdiden teşekürler.

 13. ismail diyor ki:

  merhaba gürsel bey, eğer tasfiye aşamasında otomobilin faturasını keserek satışını yapmadı iseniz, tasfiyesi bittikten sonra satışını yapmanız mümkün değildir. imza sirküleriniz geçerliliğini kaybettiği için şirket adına işlem yapacak yetkili olmayacaktır. ticaret sicil ile görüşmenizde fayda vardır… ayrıca vergisel kısmı için de mali müşaviriniz ile görüşünüz…

 14. Gürsel diyor ki:

  Merhaba, Ltd.Şti. Tasfiyesi gerçekleşti fakat şirket adına kayıtlı bir otomobil var bu otomobil bir başkasına satışı yapılabilirmi

 15. Ömer diyor ki:

  Selam 2 ortaklı bi şirketimiz vardı /50 ortaklığımız vardı ortağım 2013 yurt dışına kaçtı ben ciddi sıkıntılar yaşadım 2015 yılında vergi dairesi ressen terk bermiş ortağım şirket müdürüydü 2007 yılında kurduk firmayı o zaman mali müşavirimiz biriniz bağkur biriniz ssk oluyor dedi ben hep ssk oldum 2017 sonunda kanser olduğumu öğrendim ameliyat oldum sorasında malülen emekli olcamı öğrendim müracat ettim malülen emekli oldum ama bu sefer şirket ortaklığım çıktı ressen terk yazımla gittim mahkemeye ver ortağım kaçtı de dediler benim mahkeme bekleyecek durumum yok ne yapmalıyım şimdiden teşekürlet

 16. Harun diyor ki:

  Merhaba, şu an ortaklığım bulunduğu bir limited şirketi var, pasif durumda. Müdür konumunda değilim. Bu ay memur olarak atanacağım bir sorun teşkil eder mi? Bu durumda ki şirket hisse mi devredebilir miyim?

 17. Gamze diyor ki:

  Merhaba, 20 yıl önce kardeşimin kurduğu firmaya %1 ile ortak oldum. Fakat ben ev hanımıyım. Şirkette hiç bir faaliyetim olmadı sadece kağıt üzerine ortağım. Fakat şimdi kardeşimin ödemediği tüm vergi borçları için emekli yetim maaşıma ve üzerine gözüken her mülke haciz konmuş. Bu işten nasıl yemizlenirim. Bilginiz varsa paylaşır musınız? Teşekkürler.

 18. İSA ATLI diyor ki:

  Merhaba.. 3 Kefil ile bir bankadan kredi aldım.. Ödeyemedim.. Kefiller imza atmadığı için yapılandıramadım.. En son Avukat ile protokol yaptım..Son 11 taksit kalınca ödeme düzensizliğinden protokol bozuldu…Tüm borç üzerinden bana ödeme emri geldi..bende ödediğim para oldugunu borc miktarına itiraz ettim…aradan 3 yıl geçti.. kefilin birine ve benim maaşıma haciz istemiyle tedbir konmuş..Ne yapabilirim…Saygılar..

 19. Mert kanbir diyor ki:

  %30 yetkili oldugum şirkette imza yetkim var ortağım fatura kesmiş 2 milyon ama daha muhasebeye veremedi ben isin vermedim devredicektim ama sorumlu olursun borçtan dediler. Nasıl kurtulabilirim ? Şikayet etsem ne olur ?

 20. osman diyor ki:

  merhaba.ben 1996 yılında 18 yaşım girdiğimde babam benim adıma iş yeri açtı.ben farklı bir sektörde çalışıyordum sigortalı olarak 98-99 yıllarında askerdim 2004 yılında kendi işyerimi açmak istedim ne yabmam gereklilği için babamın muhasebecisine gittim.bana sen iş yeri açamassın dediler neden diye sorduğumda açamssın işte biraz borç var dediler sakın maliyeye gitme didi babmla muhasebeci.2005 yılında sabrım kalmadı babamla tarıştım ve iş yerini üzerimden alın dedim tamam dediler muhasebeci bana bir kaç evrak imzalattı babamla birlikte ben borç silindi sandım o sıralar trafik kazası geçirdiğimden uzun yıllar yattım 2010 yılında bir işyerinde çalışırken maaşıma maliye tarafından bloke geldi meğer borç silinmemiş bana işyeri terk diye evrak imzalatmş muhasebeci ve babam.muhasbeci baban durmadan fatura kesip satıyordu dedi şimdi babam öldü.muhasebeciye ulaşamıyorum.babama imza yetkisi vermemiştim musebeciyede vermedim babamla muhasebeci yazmış faturaları borçlanan ben olmuşum çok yüksek bir rakam ne ben ödeyebiirim nede benden sonrakiler ödeyebilir bu borcu benim 1996 yılında algı vergi iş yeri nasıl çalıştırılır bilmediğimden cahilliğimden faydalandı babam.şimdi e haciz var üzerimde ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

 21. Mahir diyor ki:

  Merhabalar,
  Yüzde 5 oranında 4 yildir kurulu bi şirket devraldım 1.5 yıl sonra yüzde 95 hissesi olan şahıs a yüzde 5 lik hisseyi devrettim dun e devlet ten bağkur borcum olduğunu ve ticaret gazetesi yayınlandığı halde bağkur un devam ettiğini gördüm bunu nasıl durdurabilirm ayrıca yaklaşık 20 aylik bagkur borcum da var bu borcun devam etmesi ni durdurabiliyor muyum. Ve benim olduğum dönemler de hiç bir vergi borcu ödenmedi bunlardan ne kadar sorumlu oluyorum.
  Iyi çalışmalar size.

 22. seçil diyor ki:

  merhaba
  2002 yılında bir limited şirketi kurduk , ortağım yurt dışında yaşadığı için %5 lik hisse bende %45 lik onda idi 2002 yılında ortak müdürlüğümüz varmış sonrasında 2004 yılında 5 yıllığına ben müdür olmuş durumdayım.dolayısıyla vergi borcu çıktı ve banka hesaplarıma bloke konularak borcun tamamını ödemek durumunda kaldım LTD şirket iki kişi ile kurulma zorunlulugu nedeniyle yapmış olduğum iş başımın derdi oldu. ödemiş olduğum bu borcun diğer ortaktan tahsilat yapma durumum varmı ? var ise nasıl yapmam gerekiyor teşekkürler

 23. ismail diyor ki:

  merhaba Ertuğrul bey, şirket hisselerini üzerinize alıp tescil ettirdikten sonra vergi idaresine karşı yapabileceğiniz bir şey kalmıyor… bu borcun ödenmesinden sorumlusunuz… bu borcu bilmeden hisseleri aldığınızı idare kabul etmiyor… ancak hukuki yönden hisseleri devraldığınız kişilere karşı bir şey yapabilir misiniz bilemiyorum… bir hukukçu ile görüşmenizin faydası olacaktır…

 24. Ertugrul kalkamis diyor ki:

  Merhabalar 2017 8.ayda ltd sto devir aldim firmanin vergi sgk geriye donuk borclari oldugnu ogrendim bu durumda hukilen ne yapabilirim?

 25. ismail diyor ki:

  Filiz hn, eğer vergi borcu sizin müdür olduğunuz dönem borcu ise vergi borcunun tamamından siz de sorumlu tutulursunuz… 300,00TL dediğiniz kısım sanırım 3.şahıs borçları yani kamu borcu değil… bu borçtan sorumlu tutulmazsınız.. sonuç itibari ile hissenizi yakın tarihte devir ettiğinizden borcun tamamı sizin müdür olduğunuz döneme isabet ediyor gibi, bu durumda borcun tamamı sizden de talep edilecektir…

 26. Filiz Şengül diyor ki:

  20.09.2016 da şirket kurucusu ve müdürü olarak Üzerime Ltd Şti kuruldu 29.05.2017de noterde yapılan devir sözleşmesiyle devir ettim.07.07.2017de Resmî gazetede tescil edildi.8.5ay üzerimde kalan şirketteki 10.000tl payımı aktifine pasifine tüm hak ve borçlarıyla 10.000tl. Karşılığında devir ettim.Fakat şirketin 6.245tl Vergi borcu – 300 tl Tahakkuk borcu ve ödenmemiş fatura borçları var.Yadal işlem başlatılırsa bu borçlardan bende sorumlu ve suçlu tutulurmuyum?.
  Bilgilendirmenizi rica eder saygılarımı sunarım

 27. ismail diyor ki:

  merhaba esra hn,
  şirket müdürlüğü hakkında bilgi vermemişsiniz…
  - eğer müdür olduysanız hissenizin miktarı önemli olmayacak ve müdür olduğunuz süreye isabet eden borçların tümünden sorumlu olursunuz. müdürlük öncesi ve sonrasından sorumlu olmazsınız.
  - eğer müdür olmadıysanız ortaklığınızı devrettiğiniz tarihe kadar olan borçlardan hisseniz oranında sorumlu olursunuz…
  sgk borçlarını bu bilgiler doğrultusunda incelemek gerekir ve bu doğrultuda itiraz etmeniz gerekecektir…

 28. ismail diyor ki:

  merhaba, öncelikle resmiyette artık formalite diye bir işlem olmayacaktır… siz şirketin %75 ine sahipsiniz.. bu durumda her ne kadar 3.şahıs borçlarından sorumlu olmasanız da kamuya olan (vergi dairesi, sigorta vb) tüm borçların %75 inden sorumlusunuz… bağkur borçları ise ortaklığınız devam ettiği müddetçe işleyecek ve artacaktır. bağkur borcu kişiseldir ve şirketle ilgisi olmayacağı için tamamından sorumlusunuz… madem formalite öncelikle şirket ortaklığınızdan kurtulun ve sonra bir hukukçu ile görüşerek şirket üzerinde neler yapabileceğinizi görüşün… mesela hisse çoğunluğu sizde olduğu için şirket müdürünü yeniden seçebilir, kar dağıtımına karar verebilir vb konulara karar verebilirsiniz…

 29. pucito diyor ki:

  Merhaba 2012 yılında bir limited şirket ortaklığına girdim formalite bir ortaklık ve %75 hisse benim üzerimde imza sirküsü müdürlük diğer ortağın üzerinde ve ben hiç bir şekilde kardan pay almadım ayrıca bağkur ve bana verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi bağkura borcum var ödemiyorlar nasıl bir yol izleyebilirim ne yapabilirim hukuksal olarak haklarımı isteyebilir paramı alabilir miyim?

 30. Esra diyor ki:

  Merhaba,
  Kocamin actigi limited sirkette benimde kucuk bir ortakligim vardi.
  Sirketin durumu su anda iyi degil ve cok buyuk ssk vergi borcumuz var.
  Ben sirket ortakligimi 2016 inin son aylarinda kocama devrettim ama hala gecmis borctan sorumlu tutulacagimi biliyorum.
  Uzerimde olan eve ssk borcundan dolayi haciz kondu.
  Merkat ettgim soru; benim ustume olan eve tum sirket ssk borcunun haczi kondu.
  Sermaye hissem oraninda borc konmasi gerekmezmiydi?
  Kocam ile evi kaybetmek istemiyoruz. Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
  Tesekkurler.

 31. ismail diyor ki:

  son sermaye ile pay durumunuzu http://www.ticaretsicil.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. ücretsiz kayıt yapın ve şirketinizin tescil evraklarına bakın… sermaye artırımlarında sizi mutlaka toplantıya çağırmış olmaları gerekirdi… eğer toplantılara davet edilmedi iseniz sermaye artırımlarına dava açabilirsiniz… kar dağıtım kararları var ise size de ödeme yapılması gerekir… bu nedenle bir hukukçu ile görüşmenizde fayda olacaktır.

 32. mustafa diyor ki:

  Öncelikle böylesi bir platform için teşekkür ediyorum,
  Benimde ailemde malimusavir abim var ve onla beraber ortağı olduğumuz bir işyerimiz, tabii babadan intikal yolu ile,
  Yönetim bana kızıp ben harici herkesin parasini ödeyerek sermaye artışına gitti artık kaç kere gittiler, kardeşime bile sormuyorum kar paylarını ben hariç kendilerinin aldıklarını biliyorum sadece ,
  Sorum benim hissem bittimi,bitmediyse nerde bulcam, hissemi artık dünyada unuttum ahirete yollucam şayet kalan hissem varsa birbaskasina devretsem imkân yada yolu varmıdır, deniliyor ki devrini kabul etmezler.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 33. İsmet diyor ki:

  %50 hisseye sahip 2 ortağın kurduğu bir şirket anlaşmazlıklar nedeniyle tıkanmış imza yetkileri bitmiş ve gayri faal hale gelmiştir. Şirkette hiçbir işlem yapılamamaktadır.
  Bu şirketin iştirak ettiği faal ve kazancı olan bir limited şirket mevcuttur. İştirak edilen şirkette de temsilci bulunmamaktadır.
  İştirak edilen şirkete ait hisseler iştirak eden şirket ortaklarına devredilebilirmi? yada bu şirketteki hisselerin durumu ne olacaktır.
  O şirkettede kararlar mecburen oturuma katılan ortakların oy çokluğuyla alınmaktadır. Çünki iştirak eden şirketin hisseleri temsil edilmemektedir.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 34. ismail diyor ki:

  merhaba mehmet bey,
  eğer sizin döneminize ilişkin gelir yoksa öncelikle vergi dairesinden ortaklığınızın bittiğine yani hisse devrine ilişkin sicil evraklarının vergi dairesine verildiğinden emin olmalısınız. vergi dairesi ile görüşmenizde fayda var… vergi dairesinden borçların dönemlerine ilişkin bilgi alın. e-haciz uygulandığına göre tebligatlar muhtara ya da ilanen yapılmış olabilir. dava açma süresini kaçırmışsınız… vergi dairesi ile irtibata geçmenizi öneririm.

 35. Mehmet diyor ki:

  merhabalar,
  Ben 2011 yılında tarımsal danışmalık yapmak için üç kişi limited şirket kurduk. 40 gün sonra iş istediğimiz gibi gitmediğinden şirketi kapatacaktık. Bu 40 günlük süre içinde herhengi bir gelir beyanında da bulunmadık. Yani muhasebeci işleri yürütüyordu. Diğer arkadaş siz madem kapatacaksınız hisselerinizi bana devredin ben gıda işi yapacağım dedi. Bizde noterden hisselerimizi devrettik. Tüm hisseleri alan ticari faaliyete devam etmiş gelir elde etmiş ama vergi borçlarını yatırmamış. Altı yıl sonra maliyeden e haciz konması sonucunda bize vergi borcu çıktığını öğrenmiş olduk. Şimdi ben bunu ödemeli miyim. Ben dava açabilir miyim. Ben hiçbir şekilde gelir kazanmadım yani bunu biliyorum. nasıl oluyorda vergi çıkıyor. Şimdi bununla ilgili ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar..

 36. İbrahim özmen diyor ki:

  Slm 24.09.2014 tarihinde açmış olduğum Limited şirketi 31.12.2015 tarihinde maliyeden kapanış verdim oda ticaret sicil kaydı devam etmektedir şirket hisse devrini almak isteyen bir arkadaşım çıktı maliyete tekrar kayıt olmadan hisse devri yapılabilir mi yada izlememiz gereken yol nasıl olmalıdır teşekkürler.

 37. Gün er diyor ki:

  Slm ben yeni sirket devir alaçam eski sirketin borçları bana yansirmi

 38. eris diyor ki:

  2006 yılında limited şirket açtık eşimle birlikte daha işler iyi gitmeyince 31052009 tarihinde resen terki yapıldı vergi dairesinde daha sonra nisan 2015 tarihinde ticaret odasında sicili silindi ancak bir miktar vergi borçları var onlardan daha ne kadar sorumluyuz

 39. Hande diyor ki:

  Merhaba. Mobilya iskeleti üreten bir firmamız başka bir firmadan kereste alıyor. Ancak tevkifat kallmış olmasına rağmen 5/10 tevkifat hala uygulanıyor. Açıklaması ise 3. kişi olduğundan dolayı dediler. yardımcı olursanız sevibiriz..


Yorum Yazın

© 2009 S.M.Mali Müşavir İsmail Şengün / tüm hakları saklıdır. Diğer sitelerimiz www.vergiburosu.com www.ortakseminer.com . Application by Modul3d

amaç güven ise çözüm ORTAK Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik