SORUN CEVAPLAYALIM

Ticaret yapmak herkesin hakkı. Ancak karşılaşılacak sorunları önceden bilmek mümkün olmuyor. Mevzuata yeterince hakim olmamak, kamu
kurumlarının kaş yaparken göz çıkarması her zaman olası.

ismail sengun

Sorular o kadar çok ki?

Gelin karşılaştığınız sorunlara bir de bizim bakış açımızdan göz atalım?

Sorun cevaplayalım…

 • Burada cevaplanan sorular işletmenize ilişkin bilgilerin detaylı bilinememesinden dolayı tam olarak doğru sonucu yansıtmayabilir. Lütfen ayrıca mali müşaviriniz ve avukatınız ile konuyu tartışınız.
 1. İsmet diyor ki:

  %50 hisseye sahip 2 ortağın kurduğu bir şirket anlaşmazlıklar nedeniyle tıkanmış imza yetkileri bitmiş ve gayri faal hale gelmiştir. Şirkette hiçbir işlem yapılamamaktadır.
  Bu şirketin iştirak ettiği faal ve kazancı olan bir limited şirket mevcuttur. İştirak edilen şirkette de temsilci bulunmamaktadır.
  İştirak edilen şirkete ait hisseler iştirak eden şirket ortaklarına devredilebilirmi? yada bu şirketteki hisselerin durumu ne olacaktır.
  O şirkettede kararlar mecburen oturuma katılan ortakların oy çokluğuyla alınmaktadır. Çünki iştirak eden şirketin hisseleri temsil edilmemektedir.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. ismail diyor ki:

  merhaba mehmet bey,
  eğer sizin döneminize ilişkin gelir yoksa öncelikle vergi dairesinden ortaklığınızın bittiğine yani hisse devrine ilişkin sicil evraklarının vergi dairesine verildiğinden emin olmalısınız. vergi dairesi ile görüşmenizde fayda var… vergi dairesinden borçların dönemlerine ilişkin bilgi alın. e-haciz uygulandığına göre tebligatlar muhtara ya da ilanen yapılmış olabilir. dava açma süresini kaçırmışsınız… vergi dairesi ile irtibata geçmenizi öneririm.

 3. Mehmet diyor ki:

  merhabalar,
  Ben 2011 yılında tarımsal danışmalık yapmak için üç kişi limited şirket kurduk. 40 gün sonra iş istediğimiz gibi gitmediğinden şirketi kapatacaktık. Bu 40 günlük süre içinde herhengi bir gelir beyanında da bulunmadık. Yani muhasebeci işleri yürütüyordu. Diğer arkadaş siz madem kapatacaksınız hisselerinizi bana devredin ben gıda işi yapacağım dedi. Bizde noterden hisselerimizi devrettik. Tüm hisseleri alan ticari faaliyete devam etmiş gelir elde etmiş ama vergi borçlarını yatırmamış. Altı yıl sonra maliyeden e haciz konması sonucunda bize vergi borcu çıktığını öğrenmiş olduk. Şimdi ben bunu ödemeli miyim. Ben dava açabilir miyim. Ben hiçbir şekilde gelir kazanmadım yani bunu biliyorum. nasıl oluyorda vergi çıkıyor. Şimdi bununla ilgili ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar..

 4. İbrahim özmen diyor ki:

  Slm 24.09.2014 tarihinde açmış olduğum Limited şirketi 31.12.2015 tarihinde maliyeden kapanış verdim oda ticaret sicil kaydı devam etmektedir şirket hisse devrini almak isteyen bir arkadaşım çıktı maliyete tekrar kayıt olmadan hisse devri yapılabilir mi yada izlememiz gereken yol nasıl olmalıdır teşekkürler.

 5. Gün er diyor ki:

  Slm ben yeni sirket devir alaçam eski sirketin borçları bana yansirmi

 6. eris diyor ki:

  2006 yılında limited şirket açtık eşimle birlikte daha işler iyi gitmeyince 31052009 tarihinde resen terki yapıldı vergi dairesinde daha sonra nisan 2015 tarihinde ticaret odasında sicili silindi ancak bir miktar vergi borçları var onlardan daha ne kadar sorumluyuz

 7. Hande diyor ki:

  Merhaba. Mobilya iskeleti üreten bir firmamız başka bir firmadan kereste alıyor. Ancak tevkifat kallmış olmasına rağmen 5/10 tevkifat hala uygulanıyor. Açıklaması ise 3. kişi olduğundan dolayı dediler. yardımcı olursanız sevibiriz..


Yorum Yazın

emevzuat emevzuat emevzuat

© 2009 S.M.Mali Müşavir İsmail Şengün / tüm hakları saklıdır. Diğer sitelerimiz www.vergiburosu.com www.ortakseminer.com . Application by Modul3d

amaç güven ise çözüm ORTAK Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik