SORUN CEVAPLAYALIM

Ticaret yapmak herkesin hakkı. Ancak karşılaşılacak sorunları önceden bilmek mümkün olmuyor. Mevzuata yeterince hakim olmamak, kamu
kurumlarının kaş yaparken göz çıkarması her zaman olası.

ismail sengun

Sorular o kadar çok ki?

Gelin karşılaştığınız sorunlara bir de bizim bakış açımızdan göz atalım?

Sorun cevaplayalım…

 • Burada cevaplanan sorular işletmenize ilişkin bilgilerin detaylı bilinememesinden dolayı tam olarak doğru sonucu yansıtmayabilir. Lütfen ayrıca mali müşaviriniz ve avukatınız ile konuyu tartışınız.
 1. Mert kanbir diyor ki:

  %30 yetkili oldugum şirkette imza yetkim var ortağım fatura kesmiş 2 milyon ama daha muhasebeye veremedi ben isin vermedim devredicektim ama sorumlu olursun borçtan dediler. Nasıl kurtulabilirim ? Şikayet etsem ne olur ?

 2. osman diyor ki:

  merhaba.ben 1996 yılında 18 yaşım girdiğimde babam benim adıma iş yeri açtı.ben farklı bir sektörde çalışıyordum sigortalı olarak 98-99 yıllarında askerdim 2004 yılında kendi işyerimi açmak istedim ne yabmam gereklilği için babamın muhasebecisine gittim.bana sen iş yeri açamassın dediler neden diye sorduğumda açamssın işte biraz borç var dediler sakın maliyeye gitme didi babmla muhasebeci.2005 yılında sabrım kalmadı babamla tarıştım ve iş yerini üzerimden alın dedim tamam dediler muhasebeci bana bir kaç evrak imzalattı babamla birlikte ben borç silindi sandım o sıralar trafik kazası geçirdiğimden uzun yıllar yattım 2010 yılında bir işyerinde çalışırken maaşıma maliye tarafından bloke geldi meğer borç silinmemiş bana işyeri terk diye evrak imzalatmş muhasebeci ve babam.muhasbeci baban durmadan fatura kesip satıyordu dedi şimdi babam öldü.muhasebeciye ulaşamıyorum.babama imza yetkisi vermemiştim musebeciyede vermedim babamla muhasebeci yazmış faturaları borçlanan ben olmuşum çok yüksek bir rakam ne ben ödeyebiirim nede benden sonrakiler ödeyebilir bu borcu benim 1996 yılında algı vergi iş yeri nasıl çalıştırılır bilmediğimden cahilliğimden faydalandı babam.şimdi e haciz var üzerimde ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun

 3. Mahir diyor ki:

  Merhabalar,
  Yüzde 5 oranında 4 yildir kurulu bi şirket devraldım 1.5 yıl sonra yüzde 95 hissesi olan şahıs a yüzde 5 lik hisseyi devrettim dun e devlet ten bağkur borcum olduğunu ve ticaret gazetesi yayınlandığı halde bağkur un devam ettiğini gördüm bunu nasıl durdurabilirm ayrıca yaklaşık 20 aylik bagkur borcum da var bu borcun devam etmesi ni durdurabiliyor muyum. Ve benim olduğum dönemler de hiç bir vergi borcu ödenmedi bunlardan ne kadar sorumlu oluyorum.
  Iyi çalışmalar size.

 4. seçil diyor ki:

  merhaba
  2002 yılında bir limited şirketi kurduk , ortağım yurt dışında yaşadığı için %5 lik hisse bende %45 lik onda idi 2002 yılında ortak müdürlüğümüz varmış sonrasında 2004 yılında 5 yıllığına ben müdür olmuş durumdayım.dolayısıyla vergi borcu çıktı ve banka hesaplarıma bloke konularak borcun tamamını ödemek durumunda kaldım LTD şirket iki kişi ile kurulma zorunlulugu nedeniyle yapmış olduğum iş başımın derdi oldu. ödemiş olduğum bu borcun diğer ortaktan tahsilat yapma durumum varmı ? var ise nasıl yapmam gerekiyor teşekkürler

 5. ismail diyor ki:

  merhaba Ertuğrul bey, şirket hisselerini üzerinize alıp tescil ettirdikten sonra vergi idaresine karşı yapabileceğiniz bir şey kalmıyor… bu borcun ödenmesinden sorumlusunuz… bu borcu bilmeden hisseleri aldığınızı idare kabul etmiyor… ancak hukuki yönden hisseleri devraldığınız kişilere karşı bir şey yapabilir misiniz bilemiyorum… bir hukukçu ile görüşmenizin faydası olacaktır…

 6. Ertugrul kalkamis diyor ki:

  Merhabalar 2017 8.ayda ltd sto devir aldim firmanin vergi sgk geriye donuk borclari oldugnu ogrendim bu durumda hukilen ne yapabilirim?

 7. ismail diyor ki:

  Filiz hn, eğer vergi borcu sizin müdür olduğunuz dönem borcu ise vergi borcunun tamamından siz de sorumlu tutulursunuz… 300,00TL dediğiniz kısım sanırım 3.şahıs borçları yani kamu borcu değil… bu borçtan sorumlu tutulmazsınız.. sonuç itibari ile hissenizi yakın tarihte devir ettiğinizden borcun tamamı sizin müdür olduğunuz döneme isabet ediyor gibi, bu durumda borcun tamamı sizden de talep edilecektir…

 8. Filiz Şengül diyor ki:

  20.09.2016 da şirket kurucusu ve müdürü olarak Üzerime Ltd Şti kuruldu 29.05.2017de noterde yapılan devir sözleşmesiyle devir ettim.07.07.2017de Resmî gazetede tescil edildi.8.5ay üzerimde kalan şirketteki 10.000tl payımı aktifine pasifine tüm hak ve borçlarıyla 10.000tl. Karşılığında devir ettim.Fakat şirketin 6.245tl Vergi borcu – 300 tl Tahakkuk borcu ve ödenmemiş fatura borçları var.Yadal işlem başlatılırsa bu borçlardan bende sorumlu ve suçlu tutulurmuyum?.
  Bilgilendirmenizi rica eder saygılarımı sunarım

 9. ismail diyor ki:

  merhaba esra hn,
  şirket müdürlüğü hakkında bilgi vermemişsiniz…
  - eğer müdür olduysanız hissenizin miktarı önemli olmayacak ve müdür olduğunuz süreye isabet eden borçların tümünden sorumlu olursunuz. müdürlük öncesi ve sonrasından sorumlu olmazsınız.
  - eğer müdür olmadıysanız ortaklığınızı devrettiğiniz tarihe kadar olan borçlardan hisseniz oranında sorumlu olursunuz…
  sgk borçlarını bu bilgiler doğrultusunda incelemek gerekir ve bu doğrultuda itiraz etmeniz gerekecektir…

 10. ismail diyor ki:

  merhaba, öncelikle resmiyette artık formalite diye bir işlem olmayacaktır… siz şirketin %75 ine sahipsiniz.. bu durumda her ne kadar 3.şahıs borçlarından sorumlu olmasanız da kamuya olan (vergi dairesi, sigorta vb) tüm borçların %75 inden sorumlusunuz… bağkur borçları ise ortaklığınız devam ettiği müddetçe işleyecek ve artacaktır. bağkur borcu kişiseldir ve şirketle ilgisi olmayacağı için tamamından sorumlusunuz… madem formalite öncelikle şirket ortaklığınızdan kurtulun ve sonra bir hukukçu ile görüşerek şirket üzerinde neler yapabileceğinizi görüşün… mesela hisse çoğunluğu sizde olduğu için şirket müdürünü yeniden seçebilir, kar dağıtımına karar verebilir vb konulara karar verebilirsiniz…

 11. pucito diyor ki:

  Merhaba 2012 yılında bir limited şirket ortaklığına girdim formalite bir ortaklık ve %75 hisse benim üzerimde imza sirküsü müdürlük diğer ortağın üzerinde ve ben hiç bir şekilde kardan pay almadım ayrıca bağkur ve bana verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi bağkura borcum var ödemiyorlar nasıl bir yol izleyebilirim ne yapabilirim hukuksal olarak haklarımı isteyebilir paramı alabilir miyim?

 12. Esra diyor ki:

  Merhaba,
  Kocamin actigi limited sirkette benimde kucuk bir ortakligim vardi.
  Sirketin durumu su anda iyi degil ve cok buyuk ssk vergi borcumuz var.
  Ben sirket ortakligimi 2016 inin son aylarinda kocama devrettim ama hala gecmis borctan sorumlu tutulacagimi biliyorum.
  Uzerimde olan eve ssk borcundan dolayi haciz kondu.
  Merkat ettgim soru; benim ustume olan eve tum sirket ssk borcunun haczi kondu.
  Sermaye hissem oraninda borc konmasi gerekmezmiydi?
  Kocam ile evi kaybetmek istemiyoruz. Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
  Tesekkurler.

 13. ismail diyor ki:

  son sermaye ile pay durumunuzu http://www.ticaretsicil.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. ücretsiz kayıt yapın ve şirketinizin tescil evraklarına bakın… sermaye artırımlarında sizi mutlaka toplantıya çağırmış olmaları gerekirdi… eğer toplantılara davet edilmedi iseniz sermaye artırımlarına dava açabilirsiniz… kar dağıtım kararları var ise size de ödeme yapılması gerekir… bu nedenle bir hukukçu ile görüşmenizde fayda olacaktır.

 14. mustafa diyor ki:

  Öncelikle böylesi bir platform için teşekkür ediyorum,
  Benimde ailemde malimusavir abim var ve onla beraber ortağı olduğumuz bir işyerimiz, tabii babadan intikal yolu ile,
  Yönetim bana kızıp ben harici herkesin parasini ödeyerek sermaye artışına gitti artık kaç kere gittiler, kardeşime bile sormuyorum kar paylarını ben hariç kendilerinin aldıklarını biliyorum sadece ,
  Sorum benim hissem bittimi,bitmediyse nerde bulcam, hissemi artık dünyada unuttum ahirete yollucam şayet kalan hissem varsa birbaskasina devretsem imkân yada yolu varmıdır, deniliyor ki devrini kabul etmezler.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 15. İsmet diyor ki:

  %50 hisseye sahip 2 ortağın kurduğu bir şirket anlaşmazlıklar nedeniyle tıkanmış imza yetkileri bitmiş ve gayri faal hale gelmiştir. Şirkette hiçbir işlem yapılamamaktadır.
  Bu şirketin iştirak ettiği faal ve kazancı olan bir limited şirket mevcuttur. İştirak edilen şirkette de temsilci bulunmamaktadır.
  İştirak edilen şirkete ait hisseler iştirak eden şirket ortaklarına devredilebilirmi? yada bu şirketteki hisselerin durumu ne olacaktır.
  O şirkettede kararlar mecburen oturuma katılan ortakların oy çokluğuyla alınmaktadır. Çünki iştirak eden şirketin hisseleri temsil edilmemektedir.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 16. ismail diyor ki:

  merhaba mehmet bey,
  eğer sizin döneminize ilişkin gelir yoksa öncelikle vergi dairesinden ortaklığınızın bittiğine yani hisse devrine ilişkin sicil evraklarının vergi dairesine verildiğinden emin olmalısınız. vergi dairesi ile görüşmenizde fayda var… vergi dairesinden borçların dönemlerine ilişkin bilgi alın. e-haciz uygulandığına göre tebligatlar muhtara ya da ilanen yapılmış olabilir. dava açma süresini kaçırmışsınız… vergi dairesi ile irtibata geçmenizi öneririm.

 17. Mehmet diyor ki:

  merhabalar,
  Ben 2011 yılında tarımsal danışmalık yapmak için üç kişi limited şirket kurduk. 40 gün sonra iş istediğimiz gibi gitmediğinden şirketi kapatacaktık. Bu 40 günlük süre içinde herhengi bir gelir beyanında da bulunmadık. Yani muhasebeci işleri yürütüyordu. Diğer arkadaş siz madem kapatacaksınız hisselerinizi bana devredin ben gıda işi yapacağım dedi. Bizde noterden hisselerimizi devrettik. Tüm hisseleri alan ticari faaliyete devam etmiş gelir elde etmiş ama vergi borçlarını yatırmamış. Altı yıl sonra maliyeden e haciz konması sonucunda bize vergi borcu çıktığını öğrenmiş olduk. Şimdi ben bunu ödemeli miyim. Ben dava açabilir miyim. Ben hiçbir şekilde gelir kazanmadım yani bunu biliyorum. nasıl oluyorda vergi çıkıyor. Şimdi bununla ilgili ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar..

 18. İbrahim özmen diyor ki:

  Slm 24.09.2014 tarihinde açmış olduğum Limited şirketi 31.12.2015 tarihinde maliyeden kapanış verdim oda ticaret sicil kaydı devam etmektedir şirket hisse devrini almak isteyen bir arkadaşım çıktı maliyete tekrar kayıt olmadan hisse devri yapılabilir mi yada izlememiz gereken yol nasıl olmalıdır teşekkürler.

 19. Gün er diyor ki:

  Slm ben yeni sirket devir alaçam eski sirketin borçları bana yansirmi

 20. eris diyor ki:

  2006 yılında limited şirket açtık eşimle birlikte daha işler iyi gitmeyince 31052009 tarihinde resen terki yapıldı vergi dairesinde daha sonra nisan 2015 tarihinde ticaret odasında sicili silindi ancak bir miktar vergi borçları var onlardan daha ne kadar sorumluyuz

 21. Hande diyor ki:

  Merhaba. Mobilya iskeleti üreten bir firmamız başka bir firmadan kereste alıyor. Ancak tevkifat kallmış olmasına rağmen 5/10 tevkifat hala uygulanıyor. Açıklaması ise 3. kişi olduğundan dolayı dediler. yardımcı olursanız sevibiriz..


Yorum Yazın

emevzuat emevzuat emevzuat

© 2009 S.M.Mali Müşavir İsmail Şengün / tüm hakları saklıdır. Diğer sitelerimiz www.vergiburosu.com www.ortakseminer.com . Application by Modul3d

amaç güven ise çözüm ORTAK Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik